Piratpartiets mötesplattform


< DöljPiratpartiets vårmöte 2017
Mötesklocka   
Visar resultat 1 till 25 av 176
Sökningen tog 0.03 sekunder.
Sök: Inlägg gjorda av: J. C.
Forum: Motioner och Propositioner 2011-04-06, 17:43
Svar: 210
Visningar: 32 879
Postat av J. C.
Sv: Motion B12: Motion om ställningstagande för humanism som ideologisk grund.

Så att inga språkliga missförstånd sker i diskussionen, hoppas jag att alla förstår skillnaden mellan ideologi och ideologiskt fundament.

Det senare är vad man bygger en ideologi på. Piratism, som...
Forum: Motioner och Propositioner 2011-04-05, 15:24
Svar: 210
Visningar: 32 879
Postat av J. C.
Sv: Motion B12: Motion om ställningstagande för humanism som ideologisk grund.

Även om det inte postats i någon "officiell kanal", har vi fört ett förankringsarbete som sträcker sig åtminstone ett år bakåt. Både Rick och Anna (med fler) har genom bloggposter och dialoger...
Forum: Motioner och Propositioner 2011-04-05, 14:33
Svar: 210
Visningar: 32 879
Postat av J. C.
Sv: Motion B12: Motion om ställningstagande för humanism som ideologisk grund.

Även jag stödjer denna motion!

En sak är viktig att förstå, och det är att denna motion på inget sätt gör anspråk på att införa ny politik till Piratpartiet. Det handlar om att få nerskrivet på...
Forum: Partistyrelsen - Färdigbehandlade remisser 2011-02-13, 17:22
Svar: 153
Visningar: 13 105
Postat av J. C.
Sv: Remiss angående mötesteknik

Om jag har förstått rätt togs ett beslut om denna remissen på förra styrelsemötet, i rädsla för att på nästa inte vara beslutsmässiga. Om styrelsen, med nytt underlag från remissen, kommer fram till...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-08-17, 00:24
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej pirat! Ju närmare valdagen vi kommer, desto mer intensifieras kampanjen inför riksdagsinträdet. Just denna vecka är det mycket på gång, och något bör förhoppningsvis passa dig och ditt...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-08-03, 17:26
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej pirat! Valkampanjen har påbörjats på allvar, och det är viktigt att vi ser till att synas ute på gator och torg så mycket vi kan! Under veckan som kommer hittar vi följande händelser i Göteborg...
Forum: Allmän information och frågor 2010-08-01, 22:01
Svar: 81
Visningar: 10 719
Postat av J. C.
Sv: Funktionärsbrev 2010-08-01: Förtydligande om valmanifest

Om jag har förstått rätt så är det fängelsestraff som gäller i sjökortet.

Eftersom jag inte har formuleringen kan jag inte uttala mig om den, men om det stämmer: Hur placerar man en juridisk...
Forum: Styrelsens protokoll 2010-08-01, 21:31
Svar: 13
Visningar: 4 136
Postat av J. C.
Sv: 2010-07-23 Styrelsemöte

Jag är väldigt nyfiken på upprivningen av det gamla styrelsebeslutet.

Tidigare praxis i PPs styrelse har varit att enbart riva upp gamla beslut ifall ny information som förändrar underlaget till...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-07-26, 19:26
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej pirat! En händelserik vecka kommer, och redan imorgon anländer ett skepp lastat med pirater till vår hamn!

Händelser i Göteborg
– Piratskutan kommer till Göteborg, tisdag ~13:00
– Picknick i...
Forum: Styrelsens protokoll 2010-07-25, 22:02
Svar: 13
Visningar: 4 136
Postat av J. C.
Sv: 2010-07-23 Styrelsemöte

Kommer DL, VL, KL osv få möjlighet att sätta sig in i valmanifestet innan det släpps loss? Risken finns annars att media ringer upp lokala företrädare och förväntar sig att dessa ska veta vad det...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-07-20, 10:38
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej pirat!
Nu är det mindre än två månader kvar till årets riksdagsval. Mycket planeras inför det, och veckans händelser är följande:

– Picknick i Slottskogen, torsdag 18:00
– Kulturbombning...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-07-06, 08:58
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej Pirat!

Ytterligare två veckor har gått, vilket innebär att vi är lika många veckor närmare riksdagsvalet i september! Mycket aktivism ska utföras under denna perioden, och här följer de...
Forum: Styrelsens protokoll 2010-06-09, 00:53
Svar: 12
Visningar: 3 445
Postat av J. C.
Sv: 2010-05-29 Styrelsemöte

Jag är inte jätteglad i detta. I praktiken blir det snarare en omröstning om huruvida vi ska ha en valplattform eller inte till riksdagsvalet och ger med andra ord inte någon direkt ökad legitimitet,...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-06-08, 13:46
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej Pirat!

I detta nyhetsbrev tar vi upp:
– Valkickoff, 20 juni kl 11:00
– Flygbladsutdelning i Brunnsparken, 12 juni kl 14:00
– Piratpicknick i Slottskogen, 12 juni 16:00
– Piratfika, Café...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-05-10, 21:03
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej Pirat!

Det har verkligen blivit en rivstart på valkampanjen, och efter ett väldigt lyckat första maj-tåg fortsätter vi bland annat med att gå en Regnbågspromenad, samt medverka på...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-05-07, 16:35
Svar: 6
Visningar: 798
Postat av J. C.
Sv: Närvaro på Hvitfeldtska - behöver folk!

Piratpartiet fick inte vara med bland de andra partierna, utan vi fick ett bokbord i en annan byggnad på grund av att vi inte är representerade i kommun, landsting eller riksdagen (vilket innebar att...
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-05-06, 01:38
Svar: 6
Visningar: 798
Postat av J. C.
Sv: Närvaro på Hvitfeldtska - behöver folk!

Jag kommer att finnas där, och jag vet ett gäng till som kommer dit :)
Forum: 16. Göteborgs kommun 2010-04-28, 22:40
Svar: 41
Visningar: 6 612
Postat av J. C.
Sv: Nyheter och meddelanden från Göteborgs valkrets

Hej piratvänner! Första maj närmar sig med stormsteg och som tidigare nämnt kommer Piratpartiet att hålla en demonstration med en lite annorlunda touch på det hela. Bland talare hittar vi bland...
Forum: 5.3 Eftersnack 2010-04-25, 19:10
Svar: 11
Visningar: 1 152
Postat av J. C.
Sv: Tack

Jag kan verkligen inget annat än att hålla med! Att säga att mötesadministreringen har varit ett hästjobb vore en förolämpning mot ert slit.

Ett otroligt stort tack!...
Forum: 1. Diskussion: Ordningsfrågor 2010-04-25, 00:39
Svar: 20
Visningar: 1 828
Postat av J. C.
Sv: 1.050 Ordningsfråga: Bordlägga voteringen om motionen om införandet av en svensk författningsdomstol

Även om jag håller med om att motionsyrkandet inte är något som PP ska driva idag måste jag ändå uttrycka min starka åsikt om det förfarande som används här. Ifall vi ska använda ordet kupp i dess...
Forum: 3.6 Diskussion: Val till förtroendeuppdrag för 2010 2010-04-20, 20:59
Svar: 12
Visningar: 1 649
Postat av J. C.
Sv: 3.6.05 Diskussion: Förslag till styrelse #5

Intressant.

Jag tolkar det som att du tar tillbaka en stor del av din kritik (http://vbulletin.piratpartiet.se/showthread.php?p=205448) mot valberedningens förslag, angående storleken på styrelsen?
Forum: 3.2 Diskussion: (A) Motioner rörande stadgan 2010-04-19, 11:53
Svar: 44
Visningar: 3 670
Postat av J. C.
Sv: 3.2.14 (A14) Diskussion: Motion om att låta medlemmarna välja sina DL och VL

Skillnaden ligger i just att det handlar om delegering i PLs fall, dvs styrelsen väljer att ge mandat till en person som sedan kontinuerligt rapporterar tillbaka till styrelsen just för att styrelsen...
Forum: 3.2 Diskussion: (A) Motioner rörande stadgan 2010-04-18, 23:35
Svar: 44
Visningar: 3 670
Postat av J. C.
Sv: 3.2.14 (A14) Diskussion: Motion om att låta medlemmarna välja sina DL och VL

De ramar för verksamheten du pratar om är satta och är det i stadgarna under §14: "Partistyrelsen ansvarar för partiets verksamhet mellan årsmöten. Styrelsen träder in i detta ansvar när den väljs...
Forum: 3.2 Diskussion: (A) Motioner rörande stadgan 2010-04-18, 17:26
Svar: 44
Visningar: 3 670
Postat av J. C.
Sv: 3.2.14 (A14) Diskussion: Motion om att låta medlemmarna välja sina DL och VL

Jag håller med Rick, Mikael m fl.

Jag har full förståelse för de som anser att DL och VL bör "hårdväljas" utan möjlighet att bli avsatta uppifrån, men i så fall är detta fel ände att börja i. I så...
Forum: 1. Diskussion: Ordningsfrågor 2010-04-17, 14:23
Svar: 31
Visningar: 2 471
Postat av J. C.
Sv: 1.016 Diskussion: Acceptera 1 minut sent inkommet yrkande

Även jag håller med om att yrkandet kan tas med. Speciellt med tanke på att den inkom innan att presidiet meddelade i motionen att den var stängd.
Visar resultat 1 till 25 av 176

 


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com