Piratpartiets mötesplattform


Svara
 
Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
  (#1) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006
Standard Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 15:44

Valkretsmöte 18 mars 2006



Deltagare:



Björn Odlund

Daniél Lecoq

Henry Rouhivuori



Ansvarsområden:



Organisatör: Björn Odlund.

Vice organisatör: -

Medlemsansvarig: -

Hemsidesansvarig: Johan Dahlberg

Skribenter: Henry Rouhivuori

Media: -





Björn Odlund kommer att skicka mail till medlemmarna när viktiga

frågor har behandlats. Finansiering diskuterades; ansökan om

stipendier eller liknande, liksom bildandet av förening, men är ej

aktuellt för tillfället. Hemsidan skall vara kvar, men forumet skall

tas bort och länken "Forum" skall gå till Piratpartiets forum.

Hemsidan bör vara av enklare typ och skall uppdateras kontinuerligt.

Ett Skypenummer är ej nödvändigt just nu.





Kandidater till riksdagen:



Daniél Lecoq





Nästa möte är planerat om cirka två veckor.



Mötessekreterare,

Henry Rouhivuori


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#2) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #26818
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 15:55

Valkretsmöte 6/4



Närvarande:



Daniél Lecoq

Henry Rouhivuori

Anders Milander

Björn Odlund



Riksdagkandidater:

Den lista som mötet kom fram till skall vara den att rapportera till partistyrelsen är följande:



Plats Kandidat

11 Daniél Lecoq,32

12 Anders Milander,33

13 Jonas Strandberg,18

14 Martin Sundberg,18

15 Marcus Olsson,22



(I efterhand drog Marcus Olsson tillbaka sin kandidatur //valkretsorganisatörens kommentar)



Organisering:

I övrigt diskuterades vad som kan/skall/bör göras i valkretsen i allmänna termer, men inget beslutades.

Vi hoppas att fler kommer på möten och känner att de vill engagera sig.

Att folk får göra sådant som de själva vill och tycker är kul känns angeläget.



Nästa Möte:

Nästa möte beslutades att äga rum torsdagen 20/4 kl. 19.00 på Café Bakgården (Skolgatan 5, Borås). Torsdagar jämna veckor föreslogs också bli dag återkommande valkretsmöten.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#3) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #26819
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 15:56

Möte för Piratpartiet Valkrets 19 den 20/4 i Borås (Café Bakgården)

Närvarande:

Daniél Lecoq

Henry Rouhivuori

Björn Odlund



Uppföljning:

Av de 5 riksdagkandidater som fastställdes på förra mötet blev det, pga avhopp etc, slutligen bara två lokala kandidater; Daniél Lecoq och Anders Milander. Den lokala valsedeln kommer altså att bestå av 12 namn.



Projekt

Vi diskuterade vad vi skall göra, det kändes att dra igång ett, eller ett par projekt vore en god idé, för att komma ingång så smått, även med det fåtalet aktiv medlemmar vi i dagläget är.



Det diskuterades att ev. göra cd-skivor med fri musik/film/programm. Huruvida dessa verkligen skall framställas blir en senare fråga, men att eventuellt innehåll skall diskuteras i en tråd på den lokala forumdelen.



Vidare kändes det att angeläget att på något sätt göra folk som bor i trakten, men som inte är bekanta med partiets hitils huvudsakliga kanaler (läs: någon form av internet), uppmärksamma på att partiet finns. En insändare till Borås Tidning skall försökas snickras fram, genom diskussion på forumet. Ansvarig för detta är Björn.



Vidare, vill vi göra något på 1:a maj? Det kändes som att någon liten aktion vore bra, något i stil med att dela ut flygblad. Då 1:a maj infaller innan nästa möte så förläggs diskussion om/vad ska göras till forumet.



Valorganisation

En allmän diskussion om att vi behöver ha dedikerade valarbetare som vill lägga ner energi dagarna före och på valdagen, med praktiskt arbete. Att det behövs regional spridning så att vi i någon mån kan bemmanna valkretsen ur ett geografiskt perspektiv, är värt att tänka på! Alla som vill ställa upp på detta välkommnas varmt att meddela detta till valkretsorganisatören (bjorn.odlund@piratpartiet.se)



Nästa möte

4/5 kl. 19.00 på Café Bakgården.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#4) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #26823
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 16:02

Protokoll för möte 4/5 19.00 Borås



Närvarande:

Henry Rouhivuori

Peder Ahlstrand

Daniél Lecoq

Björn Odlund



*Rapport från 1:a maj: 200 flyblad delades ut i centrum

*Diskussionen om cdskivan (för info se tidigare protokoll) beslutades förläggas till forumet

*Tidningsartikel: Inget händer, alla skall hjälpas åt med arbetet.

*Valarbete/Aktiva medlemar: Björn gavs i uppdrag attmaila ut till folk som varit aktiva på annat sätt än på möte men som inte varit på möte ännu för att sondera läget ang. grad av aktivitet.

*"Valstuga": Daniél kollar upp tillstånd etc. Vi diskuterade att ha ett partytält som "valstuga"


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#5) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #26824
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 16:03

Protokoll för möte 18/5 19.00 Borås



Närvarande:

Henry Rouhivuori

Peder Ahlstrand

Daniél Lecoq

Björn Odlund



*Tidningsartikel: Helt utan vår ansträngning kontaktade BT oss, för att göra en artikel om oss. Vi (Daniel+Björn) har blivit intervjuade av en journalist och blivit fotograferade i sammand med detta möte.

* Media: Vi behöver en ansvarig. I dagsläget ligger detta på organisatörens bord (Björn) men det vore bra om någon annan kunde sköta den posten. Henry eventuellt intresserad.

*Skolor: Björn skall kontakta gymnasieskolor för besök. Där skall flygblad delas ut och/eller affisher sättas upp. Björn meddelar på forumet om när vi har fått tillstånd att komma, för vidare planering.

*Affisher: Affisher: måste tas fram: sker på forumet!



Nästa Möte 1/6 19.00 på café Bakgården i Borås


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#6) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #26844
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-04, 16:34

Mötesanteckningar för möte i Borås den 1/6



Närvarande:

Henry Rouhivuori

Henrik Lindberg

Björn Odlund



*Tidningsinsändare: Vi diskuterade det utkast som skrivits ihop och filade fram ett slutresultat som skall skickas till insändarredaktionen på Borås Tidning ASAP. Vi tyckte att det nog vore bra att få ut den till fler lokala medier, men kunskapen om vilka som finns var inte så stor, men att man borde undersöka vilka som finns och åtminstone försöka med Ulricehamns Tidning.

* Medieansvarig: Skulle vara bra om någon ville vara, Henry informerad om vad det innebär och skall tänka på saken.

* Affischer: Vi diskuterade vilka slags affischer som vi skall använda, och kom fram till att i dagsläget är det bra med något som knyter an till "PirateBay"-händelsen. Vi valde att ta fram ett antal av: http://www.cyd.liu.se/~tosku707/PP/tpb1.pdf Björn och Henry sätter upp 25 st på stan på fredag (2/6) och vidare aktioner diskuteras via forumet.

* Skolor: Björn har fortfarande inte fått svar från någon mer rektor, men skall göra det på måndag och om svaret då visar sig var negativt, dela flygblad utanför skolans område.



Nästa möte: 15 Juni 19.00 på Café Bakgården


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#7) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #34277
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-06-17, 21:26

Valkretsmöte i Borås den 15 juni 2006



Närvarande:

Daniél Lecoq

Björn Odlund

Erika Westberg

Daniel Bostedt



* Media: Vi har skrivit ett svar på den krönika som kritiserade piratrörelsen i Borås tidning och skickat detta till deras debattredaktion. I övrigt söker vi fortfarande en media-ansvarig; Björn kontaktar Henry om huruvida han är intresserad.

* Affischer: Vi diskuterade att ta fram någon slags riktlinjer för var och hur dessa skall sättas upp.

* Skolor: Björn informerade att vi hann besöka två skolor innan terminslutet. Då vi antagligen kommer ha mycket annat att stå i när de öppnar igen och att mycket färre elever kommer vara röstberättigade då, så föreslog vi att arbetet på gymnasieskolor kommer ske av intresserade partimedlemmar som är elev på respektive skola och att denne får tillgång till matrial att arbeta med (läs: affischer & flyblad etc) Vi diskuterade kort även att ha någon form av aktion på högskolan.

* Aktivering: Välkommstbrev skall nu gå ut till alla nya medlemmar. Björn skall också försöka pusha på att få folk som bor i de andra sex komunerna att organisera sig lokalt. Att folk tycker att det är roligt att aktivera sig är viktigt.

* Valstuga: Daniel skall se till att vi får tillstånd att ha ett partytält som valstuga.



Nästa möte: 29 juni kl. 19.00 på Cafe Bakgården.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#8) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #38103
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-07-03, 07:00

Möte för Piratpartiet Valkrets 19 den 29/6 i Borås



Närvarande:

Daniél Lecoq

Henry Rouhivuori

Henrik Lindberg

Thomas Gunnarson

Björn Odlund



*Valstuga: Daniel rapporterade att det fanns plats på torget för att

ha en valstuga (vi hade ett partytält i åtanke för ändamålet).

Tillståndet kostar 600 kronor och gäller från 18/8 till 17/9 .

Medlemmar uppmanas att hjälpas åt att samla in till avgiften

(när protokollet skrivs finns 400 kr. insamlat).

* Vi diskuterade i lösa ordalag var man kan vara om vi blir så många

mötesdeltagare att Café Bakgården inte duger för möten. Högskolans

bibliotek nämdes som ev. möjligt.

*Media: Den debattartikel som vi skicakde in till Bt blev publicerad,

måndagen den 26/6. Daniel hålla ögonen öppna efter de pressmedelanden

som partiet publicerar och skicka till större lokal media

(typ: Borås Tidning).

* Affischer: Vi behöver få upp fler affischer. Hittils har vi

satsat på att producera flygblad varför affischer har kommit litet i

skymundan.

* Röstningslokaler: De flesta röstningslokalerna i Borås kommun till

förtidsröstningen fick en ansvarig distrubutör. Björn skall försöka

fixa ansvariga till de återstående i kommunen. Medlemmar i de andra

kommunerna får också anmäla sig som frivilla, men där jobbar vi mer

på planet att få igång lokala organisationer.





Nästa möte: 13 juli kl. 19.00 på Cafe Bakgården.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#9) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #45179
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-08-12, 22:33

Mötesanteckningar från möte 11/8:



Närvarande:

Björn Odlund

Daniél Lecoq



* Valstuga: Vi spånade på vilket matrial som skall användas i tältet, vidare diskussioner tas på forumet. Dessutom så skall vi gå ut till medlemmarna i kommunen och anonsera om detta och be om hjälp att bemanna tältet. Ett schema för arbetare skall upprättas, allt detta spikas på ett möte på onsdag kl. 19.00 (på café bakgården som vanligt).

* Vallokaler: Björn skall börja boka in valarbetare som hjälper till med valarbete på valdagen och gå ut med detta till medlemmarna.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
  (#10) Gammal
Björn Odlund Inte uppkopplad
 
Björn Odlunds avatar
 
Inlägg: 1 072
Reg.datum: Jan 2006

Länk: #46545
Standard RE: Mötesanteckningar 2006 - 2006-08-17, 22:29

Valkretsmöte 16 augusti 2006



Deltagare:

Björn Odlund

Daniél Lecoq

Marielle Lecoq

Henrik Lindberg

Henry Rouhivuori



* Valstugan: Vi bestämde att tre väggar till tältet skall köpas in. Stolar och bord finns. Vi bestämde vilket matrial som skall användas; vilket matrial som skall sitta uppe i tältet, vilket som skall delas ut, hur våra affischer skall se ut. Vi sa även att man skall kunna bli medlem i tält genom att betala kontant och Björn ser till att fixa kvittenser till detta. Det pratades om att beställa kläder för försäljning och meningen var att verkade vara en bra idé, men sköts på framtiden, tills medlemmarnas likvida medel infann sig.



* Bodstöms besök: Thomas Bodstöm kommer till Borås den 11 september. Vi diskuterade att producera ett flygblad som är objektivt formulerat i sin framtoning, dvs mer fakta om Bodströms lagar än propaganda om vad vi tycker (även om PP logga skall vara med). Detta dokument flygblad behöver vi dock hjälp med att ta fram (en bra källa som nämndes var "Marschen mot Bodströmsamhället). En debbatinsändre i Borås Tidning (samt andra lokala media) skall oxå skrivas för publicering inför besöket. Detta föreslogs även att övriga valkretsar skall tipsas om så att Bodstöm får besök av piratpartister vart i landet han än kommer. Björn ser till att posta en tråd i forumet om detta där fler läser än det lokala valkretsforumet för att fler valkretsar skall organiseras i detta arbete. Björn försöker även få tag i ett schema för var Bodström skall vara när för att kunna planera smidigare.



* Rapport om övriga kommuner: Bollebygds kommun är i princip klar både vad gäller förtidsröstningen och röstningen på valdagen. Ulricehamn har en bra statistik gällande för förtidsröstning ser bra ut, de har dock inte kommit igång vad gäller valdagen. Tranemo och Svenljunga skall åtminstone täckas upp på centralorten vad gäller förtidsröstningen. Mark, har i dagarna förlorat sin kommunansvarige (p.g.a avhopp från partiet), varför en ny sådan sökes med ljus och lykta.



* Borås vallokaler: Flertalet (37) vallokaler fick ansvariga distributörer. Fler distributörer för obokade lokaler sökes och dessutom vallokalsvärdar (som står i dörren och räcker fram en valsedel till väljarna när de kommer för att rösta) Björn mailar om detta till Borås kommuns pirater.


Björn Odlund, Borås
   
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Mötesanteckningar Valkretsmöte Skaraborg JohanL 20. Skaraborgs valkrets (Västra Götaland östra) 0 2009-11-17 13:05
Mötesanteckningar ifrån kongressarbetshelgen Stefan Flod Internt forum för Ung Pirats förbundskongress 2009 8 2009-03-24 23:22
Mötesanteckningar möte Nordöstra Skåne 2009-03-01 Daniel Gustafsson 14. Skåne läns norra och östra valkrets 0 2009-03-01 21:03
2006-09-08: Styrelsemöte Rick Falkvinge Styrelsens protokoll 0 2006-09-21 11:52
2006-04-10: Styrelsemöte (2 av 2) Rick Falkvinge Styrelsens protokoll 0 2006-04-10 20:08



Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com